24
sie
Czynności obsługowe – Suzuki Swift
Egzamin praktyczny rozpoczyna się od zadania polegającego na sprawdzeniu stanu technicznego podstawowych elementów
pojazdów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu drogowego. W ciągu 5 minut musisz zaprezentować, że potrafisz sprawdzić jeden z dwóch wylosowanych elementów. Czasu jest niewiele, dlatego warto dobrze poznać rozmieszczenie punktów kontrolnych i sposoby sprawdzania poszczególnych elementów w pojeździe egzaminacyjnym. Przed nami Suzuki Swift. Model produkowany jest od 2010 roku. W 2018 roku spotkać go można na egzaminie w Białej Podlaskiej, Ciechanowie i Częstochowie
- poziom oleju w silniku sprawdzamy za pośrednictwem wskaźnika z charakterystycznym żółtym uchwytem. Poziom oleju widoczny na nim powinien znajdować się pomiędzy znacznikami max. i min. Nie musisz go wyjmować. Wystarczy wskazanie i omówienie sposobu sprawdzenia poziomu oleju. Pamiętaj aby nie pomylićwskaźnika poziomu oleju z korkiem wlewu oleju. Ten drugi umożliwia uzupełnienie oleju.
- poziom płynu chłodzącego zweryfikujesz w zbiorniku wyrównawczym znajdującym się w przedniej części komory silnika w okolicach lewego nadkola. Poziom płynu widocznego w plastikowym zbiorniku powinien znajdować się pomiędzy znacznikami max. i min.
- poziom płynu hamulcowego zweryfikujesz w zbiorniku wyrównawczym płynu hamulcowego. Znajdziesz go przy podszybiu nad akumulatorem. Poziom płynu widoczny w zbiorniku powinien znajdować się pomiędzy znacznikami max. i min.
- obecność płynu w spryskiwaczach zweryfikujesz w plastikowym zbiorniku znajdującym się w okolicy prawego nadkola.
- działanie sygnału dźwiękowego ocenisz poprzez naciśnięcie środkowej części kierownicy.
- działanie świateł pozycyjnych/postojowych (1) (8) ocenisz włączając je przez przekręcenie końcówki dźwigienki znajdującej się po lewej stronie kolumny kierownicy, wychodząc z pojazdu i sprawdzając działanie wskazanych żarówek.
- działanie świateł mijania (2) ocenisz włączając je przez przekręcenie końcówki dźwigienki znajdującej się po lewej stronie kolumny kierownicy, wychodząc z pojazdu i sprawdzając działanie wskazanych żarówek.
- działanie świateł drogowych (3) ocenisz włączając je przez odepchnięcie dźwigienki znajdującej się po lewej stronie kolumny kierownicy (światła mijania muszą być włączone), wychodząc z pojazdu i sprawdzając działanie wskazanych żarówek.
- działanie świateł hamowania „STOP” (5) ocenisz wciskając pedał hamulca i prosząc egzaminatora o potwierdzenie
działania światła zewnętrznego. - działanie świateł cofania (7) ocenisz włączając bieg wsteczny i prosząc egzaminatora o potwierdzenie działania światła zewnętrznego.
- działanie świateł kierunkowskazów (4) ocenisz włączając je przez przesunięcie dźwigienki znajdującej się po lewej stronie kolumny kierownicy do góry i do dołu, wychodząc z pojazdu i sprawdzając działanie wskazanych żarówek.
- działanie świateł awaryjnych (4) ocenisz włączając je przez naciśnięcie przycisku znajdującego się w środkowej, górnej części deski rozdzielczej pomiędzy kratkami nawiewów powietrza, wychodząc z pojazdu i sprawdzając działanie wskazanych żarówek.
- działanie świateł przeciwmgłowych tylnych (6) ocenisz włączając je przez przestawienie przełącznika znajdującego się na dźwigience po lewej stronie kolumny kierownicy, wychodząc z pojazdu i sprawdzając działanie wskazanych żarówek.