B4_MD_012

Czy wiesz co Cię czeka na początku drogi po prawo jazdy? Kilka formalności! Nie przejmuj się jednak za bardzo – krok po kroku wytłumaczymy Ci co musisz zrobić.

Zanim podejmiesz naukę w wybranym ośrodku szkolenia kierowców musisz uzyskać numer PKK (profilu kandydata na kierowcę). Będzie on Cię identyfikował w całym procesie uzyskiwania prawa jazdy.

  • Krok 1 – Wykonaj badania lekarskie i zdobądź zaświadczenie, że nie ma przeciwwskazań, byś został kierowcą. Zapytaj swojego lekarza rodzinnego, czy może przeprowadzić takie badania lub wskazać innego specjalistę, które je wykona. Możesz również skontaktować się ze szkołą jazdy, w której chcesz zrobić kurs — na pewno współpracuje z takim lekarzem. Jeżeli chcesz zdobyć prawo jazdy kat.  C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E potrzebne Ci będzie również orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem.
  • Krok 2 – Zrób odpowiednią fotografię – do prawa jazdy potrzebujesz zdjęcia o wymiarach 3,5×4,5 cm. Zdjęcie musi być takie samo jak do innych dokumentów – dowodu osobistego lub paszportu. Fotograf w punkcie wykonującym zdjęcia do dokumentów będzie wiedział jak je zrobić zgodnie z wytycznymi.
  • Krok 3 – W Wydziale Komunikacji – urzędu miasta lub starostwa powiatowego, właściwych dla Twojego miejsca zamieszkania (urzędu dzielnicy jeżeli mieszkasz w Warszawie), załatwisz formalności związane z numerem PKK. Tam wypełniasz prosty wniosek o wydanie prawa jazdy, do którego dołączasz zaświadczenie od lekarza oraz zdjęcia. Na tej podstawie otrzymasz numer PKK – Profilu Kandydata na Kierowcę. Weź ze sobą dowód osobisty albo paszport – będą potrzebne.  Ksero dotychczasowego prawa jazdy będzie Ci potrzebne jeśli chcesz uzyskać uprawnienie na kolejną kategorię. Jeżeli nie skończyłeś jeszcze 18 lat Idź do urzędu z rodzicem albo opiekunem prawnym — musi podpisać przy urzędniku dokument, w którym zgadza się na rozpoczęcie kursu i wydanie prawa jazdy. Jeżeli wniosek będzie kompletny numer PKK otrzymasz od razu.

Z numerem PKK możesz rozpoczynać szkolenie!  W kolejnym odcinku naszego cyklu dowiesz się w jaki sposób przygotować się do państwowego egzaminu teoretycznego w domu – bez konieczności uczęszczania na zajęcia do OSK.

Skip to content