kia-rio

Egzamin praktyczny rozpoczyna się od zadania polegającego na sprawdzeniu stanu technicznego podstawowych elementów
pojazdów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu drogowego. W ciągu 5 minut musisz zaprezentować, że potrafisz sprawdzić jeden z dwóch wylosowanych elementów. Czasu jest niewiele, dlatego warto dobrze poznać rozmieszczenie punktów kontrolnych i sposoby sprawdzania poszczególnych elementów w pojeździe egzaminacyjnym. Przed nami jeden z popularniejszych samochodów w polskich WORD-ach – KIA Rio. Model produkowany jest od  2017 roku. W 2018 roku spotkać go można na egzaminie we Wrocławiu, Zielonej Górze, Krakowie, Krośnie, Gdańsku, Pile, Poznaniu, Lesznie, Kaliszu. 

 

 • poziom oleju w silniku sprawdzamy za pośrednictwem wskaźnika z charakterystycznym żółtym uchwytem. Poziom oleju widoczny na nim powinien znajdować się pomiędzy znacznikami max. i min. Nie musisz go wyjmować. Wystarczy wskazanie i omówienie sposobu sprawdzenia poziomu oleju. Pamiętaj aby nie pomylićwskaźnika poziomu oleju korkiem wlewu oleju. Ten drugi umożliwia uzupełnienie oleju.
 • poziom płynu chłodzącego zweryfikujesz w zbiorniku wyrównawczym znajdującym się w przedniej części komory silnika. Poziom płynu widocznego w plastikowym zbiorniku powinien znajdować się pomiędzy znacznikami max. i min.
 • poziom płynu hamulcowego zweryfikujesz w zbiorniku wyrównawczym płynu hamulcowego.  Znajdziesz go przy podszybiu nad akumulatorem. Poziom płynu widoczny w zbiorniku powinien znajdować się pomiędzy znacznikami max. i min.
 • obecność płynu w spryskiwaczach zweryfikujesz w plastikowym zbiorniku znajdującym się w okolicy prawego nadkola.
 • działanie sygnału dźwiękowego ocenisz poprzez naciśnięcie środkowej części kierownicy.
 • działanie świateł pozycyjnych/postojowych (1) (6) ocenisz włączając je przez przekręcenie dźwigienki znajdującej się po lewej stronie kolumny kierownicy, wychodząc z pojazdu i sprawdzając działanie wskazanych żarówek.
 • działanie świateł mijania (2) ocenisz włączając je przez przekręcenie dźwigienki znajdującej się po lewej stronie kolumny kierownicy, wychodząc z pojazdu i sprawdzając działanie wskazanych żarówek.
 • działanie świateł drogowych (4)  ocenisz włączając je przez odepchnięcie dźwigienki znajdującej się po lewej stronie kolumny kierownicy (światła mijania muszą być włączone), wychodząc z pojazdu i sprawdzając działanie wskazanych żarówek.
 • działanie świateł hamowania „STOP” (5) ocenisz wciskając pedał hamulca i prosząc egzaminatora o potwierdzenie
  działania światła zewnętrznego.
 • działanie świateł cofania (8) ocenisz włączając bieg wsteczny i prosząc egzaminatora o potwierdzenie działania światła zewnętrznego.
 • działanie świateł kierunkowskazów (3) ocenisz włączając je przez przesunięcie dźwigienki znajdującej się po lewej stronie kolumny kierownicy do góry i do dołu, wychodząc z pojazdu i sprawdzając działanie wskazanych żarówek.
 • działanie świateł awaryjnych (3) ocenisz włączając je przez naciśnięcie przycisku znajdującego się w środkowej części deski rozdzielczej nad pokrętłami regulacyjnymi wlotów powietrza, wychodząc z pojazdu i sprawdzając działanie wskazanych żarówek.
 • działanie świateł przeciwmgłowych tylnych (7) ocenisz włączając je przez przestawienie przełącznika znajdującego się na dźwigience po lewej stronie kolumny kierownicy, wychodząc z pojazdu i sprawdzając działanie wskazanych żarówek.

 

Skip to content