Już jest! Idealny, upragniony wiek do rozpoczęcia swojej przygody z prawem jazdy! Zastanawiasz się teraz jak uzyskać prawo jazdy? Oczyma wyobraźni widzisz już te wypady za miasto ze znajomymi, brak używania wiecznie zatłoczonej komunikacji miejskiej i niezależność oraz swobodę, która wiąże się z tym dokumentem!

Niestety, same marzenia nie wystarczą. Przed ziszczeniem się Twoich wielkich planów, musisz jeszcze wykonać kilka kroków, które przybliżą Cię do otrzymania wymarzonego dokumentu.

Jak uzyskać prawo jazdy

Jak uzyskać prawo jazdy krok 1: Wizyta u Lekarza

Przed rozpoczęciem kursu nauki jazdy, pierwsze co powinieneś zrobić to udać się do lekarza który wykonuje badania kierowców. Jeżeli masz już na oku szkołę jazdy, w której chcesz odbyć kurs, zapytaj o takie badania– prawdopodobnie szkoła współpracuje z konkretnym specjalistą. Po wykonaniu badania otrzymasz zaświadczenie, z którym, wraz z resztą  dokumentów należy udać się do Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta, lub Urzędu Dzielnicy.

Krok 2: Niezbędne dokumenty

Po otrzymaniu zaświadczenia od lekarza, złóż wniosek o wydania prawa jazdy w Starostwie Powiatowym, Urzędzie Miasta lub Urzędzie Dzielnicy. Aby taki wniosek został rozpatrzony pozytywnie, powinieneś mieć przy sobie niezbędne dokumenty, takie jak:

  • wniosek o wydanie prawa jazdy (pobierz tutaj)  
  • orzeczenie lekarskie,
  • aktualne, kolorowe zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm
  • dowód osobisty albo paszport, który potwierdzi adres zameldowania.
  • pisemną zgodę rodziców albo opiekuna prawnego – jeśli masz 17 lat i wkrótce skończysz 18 lat. W dokumencie rodzic albo opiekun prawny musi wyrazić zgodę na rozpoczęcie kursu i wydanie prawo jazdy. Pamiętaj, że Twój rodzic albo opiekun prawny musi podpisać taki dokument przy urzędniku. Dlatego najlepiej idź do urzędu wraz z rodzicem albo opiekunem prawnym,

Gdy wszystkie dokumenty zostaną zatwierdzone, w Urzędzie otrzymasz numer PKK – czyli elektroniczny numer kierowcy. Zawiera on dane i informacje identyfikujące osobę ubiegającą się o wydanie prawa jazdy. Pamiętaj, że bez Profilu Kierowcy nie możesz rozpocząć kursu, w tym także zajęć teoretycznych. Jest on również niezbędny do zapisania się na egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Maksymalny czas oczekiwania na numer PKK to dwa dni, często jednak Urzędy wydają go od ręki.

Krok 3: Wybór szkoły jazdy

To już ostatni podpunkt „papierkowej” roboty, przed rozpoczęciem kursu! Wybór odpowiedniej szkoły jazdy!

W Twoim mieście na pewno znajdzie się kilka szkół jazdy, które przygotowują przyszłych kierowców do zdania prawa jazdy.

Po wykonaniu danych kroków, możesz rozpocząć przygodę z prawem jazdy! Trzymamy kciuki!

Skoro już wiesz jak uzyskać prawo jazdy, teraz przeczytaj też: Jak pokonać stres na egzaminie na prawo jazdy w 5 krokach?