W tym artykule dowiesz się co musisz wiedzieć o sygnalizacji świetlnej, co to jest sygnalizacja świetlna, jakie są rodzaje sygnalizacji świetlnej oraz poznasz ogólne zasady poruszania się po drodze z wykorzystaniem sygnalizacji świetlnej.
Sygnalizacją świetlną nazywamy zestaw urządzeń służących do sterowania ruchem. Bardziej popularna nazwa to po prostu “światła”. W ruchu drogowym w większych miejscowościach spotykamy się z nimi na co dzień. Wyobraźcie sobie jaki byłby bałagan na drodzę gdyby nie było zasad określonych poprzez sygnalizację świetlną.
Dla kierujących pojazdami stosuje się następujące sygnały świetlne:
Sygnał czerwony – oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator.
Sygnał czerwony i żółty nadawane jednocześnie – oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator. Sygnały te oznaczają także, że za chwile nadawany będzie sygnał zielony.
Sygnał zielony – oznacza zezwolenie na wjazd za sygnalizator z zastrzeżeniem, że jeśli nie masz możliwości opuszczenia skrzyżowania w trakcie nadawania sygnału lub jeśli wjazd za skrzyżowanie spowodowałby zagrożenie bezpieczeństwa innych uczestników ruchu. Wówczas nie wolno Ci wjeżdżać za sygnalizator.
Sygnał żółty – oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili rozpoczęcia nadawania tego sygnału Twój pojazd znajduje się na tyle blisko, że konieczne by było gwałtownie hamować co spowodowałoby zagrożenie. Sygnał ten również oznacza, że za chwile będzie nadawany sygnał czerwony.
W Polsce sygnały świetlne dzielimy na dwa rodzaje ogólne oraz kierunkowe. Jak je rozróżnić?
Rodzaje sygnalizatorów
Sygnały ogólne (kolizyjne) mają kształt koła o odpowiedniej barwie. Tego typu sygnalizator upoważnia Cię do zawracania na skrzyżowaniu, pod warunkiem, że pozostałe znaki nie zabraniają wykonania tego manewru.
Sygnały kierunkowe (bezkolizyjne) mają postać strzałki skierowanej odpowiednio do kierunku jazdy na tle o odpowiedniej barwie.
W przypadku sygnałów ogólnych (kolizyjnych) gdy jedziesz prosto lub w prawo to masz pierwszeństwo. Musisz uważać po skręcie w prawo na pieszych. Gdy jedziesz w lewo, musisz przepuścić pojazdy jadące z przeciwka prosto, skręcające w prawo oraz pieszych.
Jeśli masz przed sobą sygnał kierunkowy (bezkolizyjny) a na nim zielone światło to nikt na skrzyżowaniu nie może Ci wejść w drogę. Także pieszy ma wtedy czerwone światło. Co nie zmienia faktu, że zawsze należy zachować ostrożność ! 🙂
Pamiętaj! Wjazd za sygnalizator jest zabroniony pomimo sygnału zielonego jeżeli:
- ruch pojazdu utrudniłby opuszczenie jezdni pieszym lub rowerzystom,
- ze względu na warunki ruchu na skrzyżowaniu lub za nim, opuszczenie skrzyżowania nie byłoby możliwe przed zakończeniem nadawania sygnału zielonego
Poruszając się po drodze często również możesz napotkać tzw. “strzałkę warunkową”. Co to takiego? Otóż jest to sygnalizator dopuszczający skręcanie w kierunku wskazanym strzałką.
Zezwala na ruch w najbliższą drogę na skrzyżowaniu w kierunku wskazanym strzałką. Czerwony sygnał świetlny nadawany wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki w lewo lub prawo, zezwala na wykonanie skrętu na skrzyżowaniu.
Uwaga! Wykonanie skrętu może nastąpić po uprzednim zatrzymaniu się przed sygnalizatorem oraz upewnieniu się, czy manewr ten nie spowoduje wypadku, lub utrudnienia ruch innych pojazdów.
Wiele osób nie jest świadomych jak ważna jest prawidłowa interpretacja sygnalizacji świetlnej na drodze. Prawidłowe rozumienie zasad poruszania się po skrzyżowaniach jest dużym ułatwieniem dla kierowców.
Sprawdź https://prawko.pl/rzadko-spotykane-znaki-drogowe-cz-1/