Punto

Egzamin praktyczny rozpoczyna się od zadania polegającego na sprawdzeniu stanu technicznego podstawowych elementów
pojazdów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu drogowego. W ciągu 5 minut musisz zaprezentować, że potrafisz sprawdzić jeden z dwóch wylosowanych elementów. Czasu jest niewiele, dlatego warto dobrze poznać rozmieszczenie punktów kontrolnych i sposoby sprawdzania poszczególnych elementów w pojeździe egzaminacyjnym. Przed nami weteran placów manewrowych – Fiat Punto. Model produkowany jest od  2005 roku, początkowo jako Grande Punto, potem po niewielkich zmianach stylistycznych jako Punto Evo i Wreszcie Punto.  W 2018 roku spotkać go można na egzaminie w Ostrołęce, Gorzowie Wielkopolskim, Łomży, Elblągu, Olsztynie i Suwałkach.

 • poziom oleju w silniku sprawdzamy za pośrednictwem wskaźnika z charakterystycznym niebieskim uchwytem. Poziom oleju widoczny na nim powinien znajdować się pomiędzy znacznikami max. i min. Nie musisz go wyjmować. Wystarczy wskazanie i omówienie sposobu sprawdzenia poziomu oleju. Pamiętaj aby nie pomylić wskaźnika poziomu oleju korkiem wlewu oleju. Ten drugi umożliwia uzupełnienie oleju.
 • poziom płynu chłodzącego zweryfikujesz w zbiorniku wyrównawczym znajdującym się w przedniej części komory silnika w okolicach akumulatora. Poziom płynu widocznego w plastikowym zbiorniku powinien znajdować się pomiędzy znacznikami max. i min.
 • poziom płynu hamulcowego zweryfikujesz w zbiorniku wyrównawczym płynu hamulcowego.  Znajdziesz go przy podszybiu nad akumulatorem. Poziom płynu widoczny w zbiorniku powinien znajdować się pomiędzy znacznikami max. i min.
 • obecność płynu w spryskiwaczach zweryfikujesz w plastikowym zbiorniku znajdującym się w okolicy lewego nadkola obok zbiornika wyrównawczego płynu chłodzącego.
 • działanie sygnału dźwiękowego ocenisz poprzez naciśnięcie środkowej części kierownicy.
 • działanie świateł pozycyjnych/postojowych (1) (6) ocenisz włączając je przez przekręcenie końcówki dźwigienki znajdującej się po lewej stronie kolumny kierownicy, wychodząc z pojazdu i sprawdzając działanie wskazanych żarówek.
 • działanie świateł mijania (2) ocenisz włączając je przez przekręcenie końcówki dźwigienki znajdującej się po lewej stronie kolumny kierownicy, wychodząc z pojazdu i sprawdzając działanie wskazanych żarówek.
 • działanie świateł drogowych (4)  ocenisz włączając je przez jednokrotne pociągnięcie do siebie dźwigienki znajdującej się po lewej stronie kolumny kierownicy (światła mijania muszą być włączone), wychodząc z pojazdu i sprawdzając działanie wskazanych żarówek.
 • działanie świateł hamowania „STOP” (5) ocenisz wciskając pedał hamulca i prosząc egzaminatora o potwierdzenie
  działania światła zewnętrznego.
 • działanie świateł cofania (8) ocenisz włączając bieg wsteczny i prosząc egzaminatora o potwierdzenie działania światła zewnętrznego.
 • działanie świateł kierunkowskazów (3) ocenisz włączając je przez przesunięcie dźwigienki znajdującej się po lewej stronie kolumny kierownicy do góry i do dołu, wychodząc z pojazdu i sprawdzając działanie wskazanych żarówek.
 • działanie świateł awaryjnych (3) ocenisz włączając je przez naciśnięcie przycisku znajdującego się w środkowej, części deski rozdzielczej nad radioodbiornikiem, wychodząc z pojazdu i sprawdzając działanie wskazanych żarówek.
 • działanie świateł przeciwmgłowych tylnych (6) ocenisz włączając je przez wciśnięcie przycisku znajdującego się na desce rozdzielczej  po lewej stronie kolumny kierownicy, wychodząc z pojazdu i sprawdzając działanie wskazanych żarówek.

 

Skip to content