IMG-0907

Zamierzasz zapisać się na kurs prawa jazdy? Nie wiesz od czego zacząć? To ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Przedstawiamy niezbędne kroki, które nalezy wykonać, aby uzyskać prawo jazdy.

Po pierwsze, wykonaj badanie lekarskie u lekarza, który ma uprawnienia do badania kandydatów na kierowców.  Zapytaj się swojego lekarza rodzinnego czy może przeprowadzić badanie.  Lekarz wyda Ci zaświadczenie, jeżeli nie będzie przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu. Orzeczenie lekarskie jest niezbędne, aby móc wyrobić profil PKK.

2.Wykonanie fotografii

Następnie zrób fotografię, która będzie potrzebna do wniosku o wydanie praw jazdy. Zdjęcie musi być o wymiarach 3,5x 4,5 cm 

3.Wniosek o prawo jazdy i Profil Kandydata na Kierowcę (PKK)

Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o prawo jazdy w Wydziale Komunikacji. Dołącz do wniosku zdjęcie i zaświadczenie od lekarza. Na tej podstawie uzyskasz numer PKK. Otrzymanie numeru PKK umożliwi Ci :

  1. a) zapisanie się na kurs do Ośrodka,gdzie odbędziesz kurs teoretyczny i praktyczny. Następnie po ukończonym kursie podejdziesz do egzaminu teoretycznego i praktycznego.
  2. b) przystąpienie do egzaminu teoretycznego w WORDzie, jeśli sam się przygotowujesz z części teoretycznej. Następnie po zdanym egzaminie w Wordzie zapisz się do Ośrodka na kurs praktyczny. Po odbyciu szkolenia zapisz się na egzamin praktyczny. Znajdź OSK

4 Egzamin, znajdź WORD

W niektórych WORDach można zapisać się online na egzamin, więc przed pójściem osobiście sprawdź czy masz taką możliwość w swoim WORDzie.  Pamiętaj o posiadaniu dokumentu tożsamości przystępując do egzaminu. Gdy zdasz egzamin, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego wyślę informację do urzędu.
Aby otrzymać prawo jazdy, musisz uiścić opłatę za wydanie dokumentu. Do momentu, kiedy nie wniesiesz opłaty, Wydział Komunikacji nie zamówi dokumentu w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

5 Odbiór prawa jazdy

To czy Twoje prawo jazdy jest gotowe do odebrania możesz sprawdzić na stronie INFOCAR. Czas oczekiwania na dokument to około dwóch tygodni. W tym czasie, oczywiście nie możesz kierować samochodem. 

A, gdy odbierzesz swoje prawo jazdy , możesz jechać gdzie tylko chcesz 😀 

Skip to content