car-commuter-driver-7433

Twój egzamin na prawo jazdy zbliża się nieubłaganie, czujesz coraz większy stres, zastanawiasz się czy uda Ci się zdać za pierwszym razem? Spokojnie! Najważniejsze to zachować zimną krew i odpowiednio się przygotować. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad jak tego dokonać.  

 Nie możesz się doczekać, żeby wsiąść za kierownicę i udać się w wymarzoną przejażdżkę samochodem? Niestety, aby to zrobić najpierw musisz uporać się z egzaminem państwowym – oczywiście najlepiej zrobić to za pierwszym razem! Nigdy nie mamy wpływu, na to co wydarzy się na drodze, jednak możemy dołożyć wszelkich starań, aby przygotować się do egzaminu jak najlepiej. Zyskamy dzięki temu większą pewność siebie, co pozwoli nam zniwelować stres oraz sprawi, że będziemy mogli sprawnie reagować na polecenia egzaminatora. 

 

Teoria czyni mistrza – podczas przygotowań wykorzystaj wiedzę z wielu źródeł 

Im więcej rozwiązanych testów w domu, tym łatwiejsza droga na egzaminie! Podczas przygotowań warto poświęcić wiele godzin na naukę teorii – mamy tu na myśli przepisy, znaki drogowe, manewry itd. Wydaje Ci się, że umiesz już wszystko? Błąd! Często nawet kierowcy z wieloletnim doświadczaniem łapią się na tym, że nie wiedzą, co oznacza dany znak drogowy lub jak powinni się zachować w danej sytuacji.  

 

Właśnie dlatego tak ważnym jest, aby czerpać wiedzę z wielu źródeł. Nie możemy się skupić wyłącznie na czytaniu podręcznika kursanta, czy przeglądaniu listy znaków drogowych. Oprócz tych czynności warto także rozwiązywać próbne testy na prawo jazdy,  oglądać filmy mówiące o tym jak poprawnie wykonać dany manewr, czy też zachować się np. na skrzyżowaniu.   

 

Praktyki nigdy za wiele – nie zapominaj o nauce realnej jazdy 

Oczywiście nie można zapominać o praktyce. To właśnie jeżdżąc po mieście z instruktorem nauczysz się najwięcej. Nabierzesz również doświadczenia potrzebnego, aby bez obaw jeździć nawet po ruchliwych ulicach. Jeśli masz już za sobą 30 godzin jazdy, a mimo to dalej nie czujesz się pewnie za kierownicą, to koniecznie dokup kilka dodatkowych godzin. Nie ma się czego obawiać – jedni uczą się wolniej, drudzy szybciej. Lepiej odbyć kilka dodatkowych lekcji z instruktorem, niż później podchodzić wiele razy do egzaminu. Przed samym egzaminem koniecznie poćwicz podstawowe manewry takie jak: jazda po łuku, parkowanie, ruszanie na wzniesieniu itp. 

 

Nie bój się pytać!

Jest to ważna zasada, o której niestety często zapominacie. Instruktor jest od tego, aby Wam wszystko wyjaśnić i wytłumaczyć. Nawet jeśli opowiadał Wam o danym manewrze już kilka razy, a Wy dalej macie z tym problem to nie bójcie się zapytać ponownie. Przed egzaminem wszystkie przepisy, znaki oraz manewry powinny być dla Was jasne.


Wydawałoby się, że porady wymienione w tym artykule to kompletne podstawy, aczkolwiek zastosowanie się do nich naprawdę pomoże Wam zdobyć upragnione prawo jazdy za pierwszym razem. 🙂 Powodzenia!

Polub też nas na Facebooku, udostępniamy dużo materiałów video i pomagamy zdać egzamin na Prawko!
Zapoznaj się również z artykułem na temat przygotowania się do jazdy na egzaminie.

Skip to content