Przygotowanie do jazdy na egzaminie

Przygotowanie do jazdy to bardzo ważna część egzaminu. Pytanie brzmi: Jak przygotować się do jazdy na egzaminie? Za chwile poznasz czynności które każdy kursant powinien wykonać przed jazdą. Musisz pamiętać, że ważna jest również kolejność  wykonywanych czynności. Na nic nie zda nam się nasze ustawienie lusterek, jeśli później zmienimy położenie fotela. 

 

Pierwsza z czynności, która powinniśmy wykonać przygotowując się do egzaminu to prawidłowe USTAWIENIE FOTELA 

Fotel kierowcy powinien być ustawiony tak aby było możliwe swobodne sięganie stopami do pedałów, sprzęgła, hamulca oraz gazu. Musisz mieć pewność, że bez problemu jesteś w stanie wcisnąć je do końca. Przy pełnym wciśnięciu pedału Twoja noga powinna być lekko ugięta. Rozsiądź się wygodnie i ustaw siedzisko na takiej wysokości abyś miał/miała jak najlepszą widoczność. Nie myśl o tym, że właśnie przystępujesz do egzaminu na prawo jazdy.

 

 

Następnie USTAW KIEROWNICĘ

Właściwą pozycję za kierownicą osiąga się poprzez  regulację kolumny kierownicy i nachylenie oparcia fotela. Wyciągnij ręce, nadgarstki połóż na górnej części kierownicy. Twój staw łokciowy powinien być lekko ugięty a plecy powinny dokładnie przylegać do fotela. 

 

Trzecia czynność to USTAWIENIE ZAGŁÓWKA

Zagłówek ustaw tak aby potylica dotykała jego środkowej części. Ma on za zadanie chronić naszą głowę i kręgosłup w przypadku wypadku. 

 

Siedzisz już wygodnie? Teraz czas na USTAWIENIE LUSTEREK BOCZNYCH – gwarantuje połowę sukcesu na egzaminie na prawo jazdy 🙂

Prawidłowe ustawienie lusterko powinno zapewnić Ci widoczność fragmentu boku samochodu i przestrzeni za pojazdem. 

Zastosowanie wszystkich powyższych wskazówek ułatwi Ci swobodne poruszanie się i zapewni bardzo dobrą widoczność, bez konieczności odchylania się w kierunku lusterek.
Pamiętaj! Nieprawidłowe ustawienie lusterek zewnętrznych wpływa na bezpieczeństwo podczas zmiany pasa ruchu, co może być przyczyną nie tylko niezdanego egzaminu ale również wypadku na drodze.

 

Kolejnym krokiem przygotowania do jazdy jest USTAWIENIE LUSTERKA WSTECZNEGO

Prawidłowo ustawione lusterko wsteczne powinno zapewnić Ci widok maksymalnej powierzchni tylnej szyby samochodu.
Tak samo jak w przypadku ustawiania lusterek bocznych ocenę pola widzenia powinno się dokonywać w momencie, gdy plecy przylegają do fotela, tak abyś podczas jazdy nie musiał/ musiała odchylać się w kierunku lusterka.  

 

Sprawdź czy dosięgasz do wszystkich instrumentów sterowania.
Ważne jest to aby przed rozpoczęciem jazdy na egzaminie sprawdzić dostęp do innych urządzeń w pojeździe np. przełączników, wyłączników, hamulca ręcznego itp. Jeśli wszystkie urządzenia w samochodzie są dla Ciebie na wyciągnięcie ręki to oznacza to, że powyższe czynności zostały wykonane przez Ciebie prawidłowo. Gratulacje!

Na końcu nie zapomnij o ZAPIĘCIU PASÓW BEZPIECZEŃSTWA!

Prawidłowo zapięty pas powinien:

  1. przylegać do ciała oraz nie powinien być skręcony,
  2. przylegać do bioder, bliżej ud pod częścią brzuszną. Jeśli pas będzie zapięty na wysokości brzucha, to w razie wypadku może to doprowadzić do powstania obrażeń narządów wewnętrznych, 
  3. znajdować się blisko szyi, przechodząc przez klatkę piersiową i obojczyk.

Jeśli Twoja pozycja w samochodzie spełnia wszystkie powyższe wymagania to jesteś gotowy na egzamin.
Powodzenia!

Sprawdź również jakie badania musi odbyć przyszły kierowca.

Skip to content