2064D14MM_a_org

Pytania dotyczące skrzyżowań sprawiają Wam sporo problemów. Tak wskazaliście w naszej facebook’owej ankiecie.  Aby rozwiązać część z nich prezentujemy kilka pytań, na które odpowiedź musicie bezwzględnie znać . Dzięki temu unikniecie nieprzyjemnych niespodzianek!

1. Czy w przedstawionej sytuacji wjeżdżając na to skrzyżowanie musisz się bezwzględnie zatrzymać?

TakNie 

Komentarz do pytania: Pamiętaj, że przy znaku ustąp pierwszeństwa nie ma konieczności bezwzględnego zatrzymania. Możesz kontynuować jazdę pod warunkiem, że sytuacja na skrzyżowaniu na to pozwala. 

2. Czy w widocznej sytuacji z tego pasa ruchu dopuszczalne jest tylko skręcanie w lewo na skrzyżowaniu?

Tak / Nie

Komentarz do pytania: Widoczny na ilustracji sygnalizator kierunkowy S-3f  zezwala na skręt w lewo oraz zawracanie, a nie tylko na skręt w lewo jak zapisano w treści pytania. 

3. Zamierzasz skręcić w lewo na skrzyżowaniu. Czy w tej sytuacji należy przyśpieszyć, aby zdążyć przejechać przed pojazdami nadjeżdżającymi z przeciwka?

Tak / Nie

Komentarz do pytania: Skręcając w lewo na takim skrzyżowaniu musisz ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającym w prawo. Wszelkie “wyścigi” są niedopuszczalne.

4. Czy w tej sytuacji sygnał świetlny nadawany dla Twojego pasa ruchu zezwala Ci na zawracanie?

Tak / Nie

Komentarz do pytania: Widoczny sygnalizator S-3e zezwala na jazdę w kierunku na nim określonym – w tym przypadku w lewo.  Nie zezwala na zawracanie!

5. Czy możesz przejechać przed pojazdem szynowym?

Tak / Nie 

Komentarz do pytania: W tej sytuacji kluczowe znaczenie ma fakt, że tory tramwajowe przecinają jezdnię w obrębie skrzyżowania na którym ruch kierowany jest za pośrednictwem sygnalizatorów świetlnych. W tym przypadku kierujący pojazdem szynowym, wykonując manewr skrętu na skrzyżowaniu, zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu jadącym na wprost.

Skip to content