Cześć! Wykład z 30 maja został przełożony na 29 maja ze względu na dzień wolny. W środę wykłady rozpoczynamy o 16.10. Do zobaczenia!
B4_L2T1_cofanie_jednokierunkowa

Według naszej ostatniej facebook’owej ankiety cofanie jest manewrem sprawiającym Wam więcej problemów niż wyprzedzanie. Z cofaniem wiąże się też wiele pytań egzaminacyjnych. Abyście uniknęli nieprzyjemnych przygód na egzaminie omówimy najciekawsze z nich.

Pytanie egzaminacyjne:

Czy masz prawo cofać pojazdem na autostradzie po włączeniu świateł awaryjnych pojazdu?

TakNie 

Komentarz: Cofanie na autostradzie jest bezwzględnie zabronione, niezależnie od sytuacji drogowej i  stosowania świateł awaryjnych pojazdu. Cofając na autostradzie stwarzasz poważne zagrożenie i narażasz życie swoje i innych użytkowników drogi.

Pytanie egzaminacyjne:

Czy w tej sytuacji masz prawo wykonać manewr cofania?

Tak / Nie

Komentarz: Zwróć uwagę na sytuację, o której mowa w pytaniu. Patrząc na grafikę można łatwo zauważyć, że znajdujemy się na moście. Cofanie na mostach jest zabronione.

Pytanie egzaminacyjne:

Czy masz prawo cofać pojazdem na moście przy zachowaniu szczególnej ostrożności?

TakNie

Komentarz: Zachowanie szczególnej ostrożności nie ma żadnego wpływu na możliwość cofania na moście. Jest to manewr zabroniony!

Pytanie egzaminacyjne:

Czy na drodze za tym znakiem masz prawo wykonać manewr cofania?

TakNie

Komentarz: Widoczny na ilustracji do pytania znak informacyjny D-40 “Strefa zamieszkania” oznacza wjazd do strefy, w której piesi mogą się poruszać swobodnie po całej udostępnionej do użytku publicznego przestrzeni i mają pierwszeństwo przed pojazdami. Ponadto obowiązuje w niej ograniczenie prędkości do 20 km/h, parkowanie jest dopuszczalne jedynie w miejscach do tego wyznaczonych, a opuszczając ją należy ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Cofanie w tej strefie jest oczywiście dopuszczalne.

Pytanie egzaminacyjne:

Czy zabrania się cofania na drodze jednokierunkowej?

TakNie

Komentarz: Na drodze jednokierunkowej cofanie nie jest zabronione. Oczywiście pod warunkiem, że nie jest to droga ekspresowa, autostrada oraz nie znajdujemy się na moście, wiadukcie lub w tunelu.  Pamiętaj, że taki manewr nie może spowodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia.

Skip to content