v3_l4t2_03_080_zmiana005D

Nie tylko przepisy

Uczestnictwo w ruchu drogowym nierozerwalnie wiąże się z koniecznością przestrzegana przepisów. Oprócz przestrzegania przepisów, pomocne jest kulturalne zachowanie w interakcjach z innymi kierowcami. Odrobina kultury może bardziej usprawnić ruch na zatłoczonych arteriach niż najlepsze przepisy czy rozwiązania w zakresie inżynierii ruchu.

Kultura przede wszystkim!

Najlepszym przykładem kulturalnego zachowania na drodze jest tzw. jazda na suwak. Polega ona na tym, że przy dużym natężeniu ruchu każdy kierowca, pomimo pierwszeństwa, wpuszcza przed siebie jednego kierowcę wjeżdżającego z drogi podporządkowanej lub kończącego się pasa ruchu – niczym w zamku błyskawicznym. Wprawdzie jeśli w takiej sytuacji nie wpuścisz nikogo przed siebie nie popełnisz wykroczenia, ale zostanie to (podobnie jak inne formy drogowego cwaniactwa) jednoznacznie odczytane jako przejaw chamstwa, egoizmu i bezmyślności. A przecież na kolejnym skrzyżowaniu to Ty możesz tkwić w korku na drodze podporządkowanej, licząc na kulturę i życzliwość jadących drogą z pierwszeństwem. Pamiętaj o tym!

Nie do przesady

Z drogowymi uprzejmościami nie należy jednak przesadzać – warto je stosować wtedy, kiedy jest to potrzebne ze względu na warunki ruchu i kiedy nie doprowadzi to do zagrożenia. Przy małym natężeniu ruchu nagłe zatrzymanie się na drodze z pierwszeństwem, w celu wpuszczenia kogoś z drogi podporządkowanej albo obiektu przydrożnego, nie przyniesie nikomu korzyści, a kierowcy jadący za Tobą będą zaskoczeni Twoim manewrem, co w konsekwencji może być niebezpieczne. Jazda samochodem generalnie zwiększa skłonność do oceniania, często bardzo krytycznego, oraz sprzyja częstym konfrontacjom z innymi użytkownikami dróg. Kultura nakazuje studzić emocje i unikać wszelkich form drogowej przemocy. Zawsze staraj się być takim kierowcą, jakiego chcesz spotykać na swojej drodze. Myśl nie tylko o sobie i uważnie obserwuj sytuację dookoła.

Skip to content