blogprawko

Czy jestem już gotowy/gotowa na egzamin? Czy powinienem/powinnam dokupić więcej godzin jazd? Czy jestem już odpowiednio przygotowany/przygotowana do egzaminu teoretycznego? Takie pytania bardzo często zadają nam kandydaci na kierowców. Oczywiście nie możemy się im dziwić. Jeśli kogoś czeka pierwszy w życiu egzamin na prawo jazdy to, jest to całkowicie normalne, że ma wątpliwości i obawy czy to już jest ten czas. Jak wiec stwierdzić czy jesteś gotowy na egzamin?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy- trening czyni mistrza

Tak, dokładnie! Trening, trening i jeszcze raz trening. Bardzo często to powtarzamy. W przypadku nauki do egzaminu teoretycznego nie wystarczy sama nauka przepisów, znaków drogowych itp. Żeby mieć pewność, że żadne pytanie na egzaminie Cię nie zaskoczy, powinieneś rozwiązać w domu możliwie jak największą ilość egzaminów. Oczywiście, w tym wypadku warto korzystać ze źródeł, w których znajdziesz pytania z oficjalnej bazy pytań egzaminacyjnych. Jeśli przygotowując się w domu, zdajesz egzaminy ze zmienną skutecznością to znak, że musisz poświęcić na naukę jeszcze więcej czasu.

Nie polecamy iść na egzamin z nastawieniem “Może się uda, może nie”. Jak więc przekonać się, że możesz już się udać na egzamin? Mamy dla Ciebie takie wyzwanie/wskazówkę. Jeśli trenując w domu, uda Ci się zdać 15 egzaminów próbnych z rzędu to nie powinieneś mieć problemów ze zdaniem egzaminu w WORD-zie. Oczywiście tak jak wspomnieliśmy przed chwilą, pod warunkiem, że korzystasz z materiałów, które pokrywają się z oficjalną bazą ministerstwa.

Czas na egzamin praktyczny

Jeśli udało Ci się już uporać z egzaminem teoretycznym, to nadszedł czas na praktykę, czyli egzamin, który przyprawia wielu kandydatów na kierowców o dreszcze. Tutaj sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ większość kursantów nie czuje się pewnie oczekując na egzamin. Dlaczego? Pewnie dlatego, że nigdy nie wiadomo co Cię spotka na drodze, jaka będzie trasa egzaminacyjna, jakie warunki będą na drodze itp.

Czy możemy jednak w jakiś sposób zwiększyć swoją pewność siebie i mieć przekonanie, że jesteśmy już  gotowi na egzamin? Jak najbardziej! Po pierwsze, jeśli po 30 godzinach jazdy, wsiadając do samochodu nadal czujesz duży stres i strach to znak, że na pewno powinieneś dokupić dodatkowe godziny z instruktorem. Nie sugeruj się tym, że ktoś z Twoich znajomych zdał egzamin bez problemu po 30 godzinach praktyki. Każdy uczy się w swoim tempie. Jeśli czujesz taką potrzebę to dokup 5, 10 czy nawet 20 dodatkowych godzin.

Warto także, pojeździć po mieście (oczywiście jako pasażer) z kimś znajomym lub z rodziny, kto jest doświadczonym kierowcą. Pomoże Ci się to zapoznać dokładnie z miastem, każdym skrzyżowaniem itd. Jeśli będziesz miał za sobą 50 czy nawet 60h jazdy z instruktorem, a także wiele godzin jazdy po mieście jako pasażer, to na pewno Twoja pewność siebie wzrośnie. Dopiero wtedy, gdy podczas siadania “za kółkiem” nie czujesz panicznego stresu i strachu, powinieneś udać się na egzamin praktyczny.  Także nauka teorii ma wpływ na to, jak jeździsz w praktyce. Znając doskonale przepisy na pewno łatwiej Ci pójdzie podczas egzaminu.

Na pewno nie da się całkowicie wyzbyć stresu przed egzaminem państwowym na prawo jazdy, jednak stosując się do powyższych rad na pewno powinieneś czuć większą pewność Ciebie. No i najważniejsze – nie przejmuj się jeśli nie zdasz za pierwszym, drugim czy piątym razem. Najważniejsza jest wytrwałość! 🙂

Skip to content