Traffic policeman. Vector flat cartoon illustration

Często wielu kierowców ma problem ze zrozumieniem co oznaczają sygnały nadawne są przez uprawnione osoby.
A jak jest w Waszym przypadku? Dla przypomnienia przygotowaliśmy interpretacje postaw i gestów osoby, która kieruje ruchem. Pamiętajcie również, że sygnały nadawane przez uprawnione osoby do kierowania ruchem są ważniejsze niż znaki drogowe czy sygnalizacja świetlna.

 

Postawa, w której kierujący jest zwrócony bokiem do nadjeżdźających pojazdów, oznacza zezwolenie na wjazd na skrzyżowanie lub odcinek drogi za osobą kierującą ruchem, a dla pieszych zezwolenie na wejście na jezdnię.

Sygnały dawane przez uprawnione osoby

Postawa, w której kierujący ruchem jest zwrócony przodem lub tyłem do nadjeżdżających pojazdów, oznacza zakaz wyjazdu na skrzyżowanie lub odcinek drogi za osobą kierującą ruchem, a dla pieszch- zakaz wejścia na jezdnię.

Sygnały dawane przez uprawnione osoby

Podniesienie ręki do góry przez osobę kierującą ruchem, oznacza mającą nastąpić zmianię dotychczas dawanego sygnału.

Sygnały dawane przez uprawnione osoby

Widoczna postawa kierującego ruchem oznacza otwarcie ruchu dla pojazdów, do których kierujący ruchem jest zwrócony bokiem.

Sygnały dawane przez uprawnione osoby

Widoczna postawa kierującego ruchem oznacza, że skręcanie pojazdów może odbywać się bez konieczności objeżdżania policjanta lub innej osoby kierującej ruchem. Ręka osoby kierującej ruchem wyciągnięta poziomo, poprzecznie do kierunku jazdy zbliżających się pojazdów, oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie lub odcinek drogi za osobą kierującą ruchem.

Sygnały dawane przez uprawnione osoby

Widoczna postawa kierującego, zwróconego bokiem do nadjeżdżających pojazdów, oznacza wstrzymanie ruchu pojazdów z jego lewej lub prawej strony.

Sygnały dawane przez uprawnione osoby

Widoczna postawa kierującego, zwróconego bokiem do nadjeżdżających pojazdów, wskazuje miejsce zatrzymania pojazdu z jego lewej lub prawej strony.

Sygnały dawane przez uprawnione osoby

 

Więcej sytuacji przedstawiających sygnały nadawane przez uprawnione osoby znajdziesz https://prawko.pl/znaki-drogowe/sygnaly-dawane-przez-uprawnione-osoby/

Polub też nas na Facebooku, udostępniamy dużo materiałów video i pomagamy zdać egzamin na Prawko!

Skip to content