Jak radzić sobie ze stresem na egzaminie?

Jak radzić sobie ze stresem na egzaminie?


To pytanie zadają sobie chyba wszyscy kursanci przed egzaminem. Stres na egzaminie może blokować, może powodować zaniki pamięci.
Żeby nauczyć się radzić sobie ze stresem, najlepiej jest poznać przeciwnika. Nie da go się jednak całkowicie wykluczyć. Można się z nim w pewien sposób zaprzyjaźnić, co może mieć dla nas pozytywny skutek.

Co to jest stres?
Stres jest reakcją organizmu na zbliżające się wydarzenie, które dla nas jest bardzo ważne i nie jesteśmy pewni jak sobie z nim poradzimy.

 

Niezdany egzamin – to nie koniec świata

W Twoim przypadku to właśnie egzamin na prawo jazdy jest tym wydarzeniem. Bardzo często wpływa na to, że w wyobraźni tworzą się dwie ścieżki. Co stanie się jak zdam egzamin oraz co się stanie jak go nie zdam. 
To właśnie to wyobrażenie niezdanego egzaminu sprawia to, że stres jest coraz większy, dlatego tak ważne jest to, żebyś nie myślał/myślała o nim w kategorii być albo nie być.

 

Odpowiednie przygotowanie

Nie możesz zakładać na wstępie “obleje”. Jeśli tak jest to musisz zadać sobie bardzo ważne pytanie- Czy poświęciłam/ poświęciłem na naukę wystarczającą ilość czasu i energii?

Jeśli Twoja odpowiedź brzmi “NIE” to lepiej poczekać z Egzaminem do momentu, kiedy pytania testowe, znaki drogowe, oraz podstawowe manewry na drodze nie będą dla Ciebie problemem.

Egzamin, EGZAMIN, Boże mam EGZAMIN!
EGZAMIN to bardzo mocne słowo niektórzy powtarzając słowo “EGZAMIN” traktują to jako formę motywacji i rzeczywiście jest ok, jak czują się jak Rocky Balboa wbiegający na schody w rytm muzyki w filmie “ROCKY”. U niejednego sam dźwięk tego słowa wywołuje dreszcze, nerwobóle i przyprawia o mdłości, dlatego nie warto się samemu “ nakręcać” i bez przerwy powtarzać sobie to słowo. 


UWIERZ W SIEBIE
Może zabrzmieć to banalnie ale, to wiara w siebie i swoje możliwości sprawia, że czujemy się pewniejsi. Skoro jesteś już zapisany/zapisana na Egzamin w WORD, lub właśnie tam zmierzasz to znaczy, że Twój instruktor wierzy w Ciebie i przygotował Cię na tyle, żebyś ten egzamin zdał/ zdała. 

Nie bój się pytać
Jeśli masz jakieś wątpliwości, obawy lub pytania odnośnie egzaminu zapytaj się swojego instruktora. Pamiętaj, mu także zależy, żeby  jego trud oraz Twoja nauka nie poszła na marne. Na pewno razem będziecie się cieszyć ze zdanego egzaminu.

Stres dotyka prawie każdego zdającego egzamin na prawo jazdy, nie może to być jednak przyczyną rezygnacji z bycia kierowcą. Da się opanować stres, tylu osobą się udało TOBIE TEŻ SIĘ UDA! 🙂

Sprawdź jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem.

Skip to content